اصلاح دندان خرگوشی

اصلاح دندان خرگوشی

اصلاح دندان خرگوشی

مرتب و منظم بودن دندان ها از جمله مواردی هستند که باید اهمیت ویژه ای داشته باشند. یک لبخند زیبا با سفید بودن و مرتب بودن دندان ها کامل تر خواهد شد. یکی از مشکلات نامرتبی دندان که باعث ایجاد دندان های نامرتب و نازیبا می شود، داشتن دندان های خرگوشی است. برای مرتب سازی و اصلاح دندان خرگوشی روش های متعددی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به روش های مختلف اصلاح دندان خرگوشی و همچنین مزایای آن ها بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با علت به وجود آمدن دندان خرگوشی و روش های اصلاح آن، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

دندان خرگوشی چیست؟

به حالتی که ظاهر دندان های انسان شباهت بسیار زیادی به دندان های خرگوش داشته باشد، دندان خرگوشی گفته می شود. در این حالت، دندان های فک پایین در موقعیت درست و طبیعی خود قرار دارند، ولی دندان های فک بالایی خارج از موقعیت طبیعی خود و جلوتر از دندان های فک پایین قرار دارند. در سال های گذشته، داشتن دندان های خرگوشی از جذابیت خاصی در بین افراد برخوردار بود؛ اما امروزه داشتن دندان خرگوشی را به عنوان یک نقص دندانی یا فکی می دانند. دندان خرگوشی علاوه بر ساختن یک ظاهر نازیبا، باعث به خطر افتادن سلامتی دندان ها نیز می شود.

اصلاح دندان خرگوشی
اصلاح دندان خرگوشی

دلایل به وجود آمدن دندان های خرگوشی

داشتن دندان خرگوشی بدون دلیل نیست و عواملی باعث به وجود آمد این حالت در دندان های فک بالا می شوند. برخی از این عوامل قابل پیشگیری هستند و برخی دیگر را نمی توان پیشگیری کرد. از این رو، بهتر است در ادامه، شناختی پیرامون دلایل به وجود آمدن دندان های خرگوشی داشته باشیم.

  • ژنتیک
مقاله پیشنهادی:
پست و کور دندان چیست

عوامل ژنتیکی باعث ایجاد فک های کوچک یا ناهموار می شوند. این مشکلات از همان بدو تولد به همراه نوزاد هستند.

  • مکیدن انگشت

اغلب کودکان در سنین 2 تا 4 سالگی انگشتان خود به ویژه انگشت شست خود را می مکند. فشار ناشی از مکیدن انگشت موجب رشد زاویه دار دندان ها می شود.

  • استفاده از پستانک

کودکانی که در طولانی مدت از پستانک استفاده می کنند، فشار وارد شده بر دندان های فک بالا باعث رشد غیر طبیعی و رو به جلو دندان ها می شود.

  • دندان های نهفته

در موارد نادر، با رشد دندان های اضافی یا نهفته، از میزان رشد طبیعی دندان های اصلی کاسته می شود. در این شرایط امکان ایجاد دندان های خرگوشی بیشتر خواهد شد.

روش های اصلاح دندان خرگوشی

امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی و تولد روش های تاثیرگذارتر، به راحتی می توان اقدام به اصلاح دندان خرگوشی کرد. برای ترمیم و اصلاح دندان خرگوشی روش های متعددی وجود دارد که هر یک از آن ها ویژگی ها و میزان تاثیرگذاری به خصوصی دارند. در این بخش به بررسی انواع روش های اصلاح دندان خرگوشی می پردازیم.

  • لمینت

لمینت ها به شکل پیوسته ای از دندان ها هستند که رنگ و اندازه ای مشابه به دندان های طبیعی دارند. پس از قالب گیری دندان ها، روکش های لمینتی آماده می شوند. این روکش ها با استفاده از چسب دندانپزشکی روی دندان ها ثابت می شوند. برای محکم کردن لمینت دندان به منظور اصلاح دندان خرگوشی، از پرتوهای لیزر نیز استفاده می کنند.

  • پیوند کامپوزیت

از آن جایی که روش پیوند کامپوزیت، دوام کمتری نسبت به لمینت دارد، هزینه آن نیز کمتر خواهد بود. از این رو برای اصلاح دندان خرگوشی خفیف و جزئی از این روش استفاده می کنند. برای انجام پیوند کامپوزیت، یک نوار نازک و باریکی را به کمک نور سفت کننده روی دندان های جلویی فک بالا می کشند.

  • ارتودنسی
مقاله پیشنهادی:
باندینگ دندان چیست

ارتودنسی به عنوان بهترین و ایمن ترین روش برای اصلاح دندان خرگوشی شناخته می شود. در این روش، براکت های مناسب با سایز دندان را به همراه سیم ارتودنسی به دندان های جلویی فک بالا وصل می کنند. فشار وارد شده از طرف براکت ها در یک دوره زمانی مشخص، باعث به عقب رانده شدن دندان ها می شود. طول درمان ارتودنسی بستگی به شدت انحراف دندان ها و نظریه دنداندپزشک دارد.

  • جراحی فک

افرادی که دارای دندان های خرگوشی با شدت انحرافی بسیار بالا هستند، انجام جراحی فک آخرین گزینه درمانی خواهد بود. در جراحی فک با شکافتن بافت لثه ها و دسترسی به استخوان فک، اقدام به جا به جایی و ترمیم استخوان فک می کنند. طول دوره بهبودی و نقاهت جراحی فک، طولانی تر از دیگر روش ها خواهد بود.

مزایای اصلاح دندان خرگوشی

اصلاح دندان خرگوشی در زمان مناسب و با استفاده از بهترین روش درمانی، مزایای مطلوبی برای بیمار خواهد داشت. از جمله این مزایا به موارد زیر اشاره خواهیم داشت.

  • حفظ سلامت دندان

احتمال پوسیدگی و شکستگی دندان های خرگوشی بیشتر از دیگر دندان ها است. با اصلاح دندان خرگوشی و عقب راندن دندان ها می توان از شکستگی ناگهانی و همچنین پوسیدگی دندان ها جلوگیری کرد.

  • حفظ زیبایی دندان

دندان های خرگوشی ظاهر نازیبایی به دندان ها و طرح لبخند فرد می بخشند. وجود هر نوع ناهنجاری در دندان ها به خصوص دندان های جلویی باعث کاهش اعتماد به نفس می شود. با اصلاح دندان خرگوشی می توان نظم و ترتیب و زیبایی را به دندان ها هدیه کرد.

مقاله پیشنهادی:
مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان
اصلاح دندان خرگوشی
اصلاح دندان خرگوشی

هزینه اصلاح دندان خرگوشی

برای اصلاح دندان خرگوشی باید به یک دندانپزشک باتجربه و ماهر مراجعه شود. دندانپزشک ماهر، بهترین روش درمانی را برای اصلاح این ناهنجاری دندانی به کار خواهد برد. از طرفی با داشتن یک فرآیند درمانی دقیق و درست می توان از هزینه های اضافی برای درمان مجدد جلوگیری کرد. از جمله عواملی که در هزینه نهایی اصلاح دندان خرگوشی دخیل هستند عبارتند از:
• شدت انحراف دندان های جلویی فک بالا
• انتخاب نوع روش درمانی
• میزان مهارت و تجربه دندانپزشک
• نوع و میزان کیفیت ابزار و تجهیزات مورد استفاده در کلینیک دندانپزشکی

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق به بررسی انواع روش های اصلاح دندان خرگوشی پرداخته شد. از جمله این روش ها می توان به استفاده از لمینت، پیوند کامپوزیت، ارتودنسی و جراحی فک اشاره داشت. با اصلاح دندان خرگوشی می توان زیبایی و سلامتی دندان ها را به بهترین شکل ممکن حفظ کرد. کلینیک دندانپزشکی دکتر نسیم بروفه با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و استفاده از تجهیزات نوین دندانپزشکی، به تشخیص دقیق و درمان آسیب های مختلف دندان و لثه و همچنین انجام روش های زیبایی و ترمیمی می پردازد. شما می توانید برای اصلاح دندان خرگوشی به کلینیک دکتر بروفه مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *