درمان عفونت و التهاب پالپ دندان

درمان عفونت و التهاب پالپ دندان

درمان عفونت و التهاب پالپ دندان

در بخش داخلی دندان حفره ای به نام پالپ وجود دارد. پالپ دندان تشکیل یافته از رگ های خونی، عصبی و بافت همبند است. در صورت بروز هر نوع عفونت و التهابی در بخش پالپ دندان، بایستی اقدام به درمان سریع این عارضه کرد. نادیده گرفتن عفونت پالپ دندان می تواند عوارض دردناک و همچنین خطرناکی به همراه داشته باشد. درمان عفونت و التهاب پالپ دندان موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با علائم، دلایل، عوارض، نحوه تشخیص و روش درمان عفونت و التهاب پالپ دندان، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

التهاب پالپ دندان چیست؟

به عفونت و التهاب پالپ دندان در اصطلاح پالپیت گفته می شود. پالپ دندان متشکل یافته از رگ های خونی و عصبی و خون است که در صورت ملتهب شدن این بخش از دندان، پالپیت رخ می دهد. در صورت ایجاد هر نوع آسیب دیدگی در دندان مانند عفونت و التهاب، پالپ سیگنال های درد را ارسال می کند و دندان ملتهب شده دردناک می شود. التهاب پالپ دندان ممکن است در یک یا دو دندان ایجاد شود و به درمان سریعی نیاز داشته باشد. بسته به میزان رعایت کردن بهداشت دهان و دندان، کودکان و افراد سالخورده بیشتر در معرض پالپیت قرار دارند.

درمان عفونت و التهاب پالپ دندان

انواع التهاب پالپ دندان

عفونت و التهابی که در پالپ دندان ایجاد می شود، بسته به عمق پوسیدگی و خرابی دندان مورد نظر در دو گروه دسته بندی می شود. در ادامه به بررسی انواع التهاب پالپ دندان می پردازیم.

  • التهاب برگشت پذیر پالپ دندان

در التهاب پرگشت پذیر پالپ دندان میزان عفونت و پوسیدگی دندان خفیف و ملایم است. به طوری که با ایجاد حفره کوچکی روی سطح دندان می توان تمامی عفونت ها و پوسیدگی ها را تخلیه کرد و نیازی به عصب کشی دندان وجود نداشته باشد. در این نوع از عفونت پالپ دندان، پالپ آسیبی نمی بیند و سالم است. در پالپیت برگشت پذیر هیچ نوع حساسیتی به گرما و سرما وجود ندارد.

  • التهاب برگشت ناپذیر پالپ دندان

در التهاب برگشت ناپذیر پالپ دندان، به ریشه ها و پالپ دندان به دلیل عفونت بیشتر، آسیبی زیادی وارد شده است. در نتیجه برای تخلیه کامل پوسیدگی ها و عفونت داخل پالپ، نیاز به عصب کشی دندان وجود دارد. با کشتن عصب های دندان، می توان دندان را از شر پوسیدگی نجات داد. در پالپیت نوع برگشت ناپذیر، با احساس درد شدید، حساسیت به گرما و سرما نیز وجود دارد.

مقاله پیشنهادی:
پر کردن دندان با آمالگام

علائم ناشی از التهاب پالپ دندان

بسته به میزان عفونت پالپ دندان علائم مختلفی را می توان مشاهده کرد. به طوری که التهاب برگشت پذیر و التهاب برگشت ناپذیر پالپ دندان دارای علائم به خصوصی هستند. در این بخش به تمامی علائم ناشی از التهاب پالپ دندان اشاره خواهیم داشت.
احساس درد در دندان ملتهب شده و لثه های اطراف آن
مشاهده تورم، قرمزی و التهاب
حساسیت داشتن به خوراکی ها و نوشیدنی های سرد و گرم
حساسیت داشتن به شیرینی جات و مواد قندی
ایجاد بوی بد در دهان
احساس طعم بد در دهان
احتمال بروز تب و لرز

دلایل بروز عفونت پالپ دندان

مینای دندان و لایه های عاج دندان وظیفه محافظت از بخش داخلی دندان یا همان پالپ را بر عهده دارند. با تجمع ذره های باکتری روی دندان، مینای دندان به مرور آسیب دیده و پوسیده می شود. به طوری که با از بین رفتن لایه محافظتی دندان، پوسیدگی به بخش داخلی پالپ دندان نیز نفوذ می کند. در نهایت، پوسیدگی موجب ایجاد عفونت و التهاب در پالپ دندان می شود. عوامل متعددی باعث از بین رفتن مینای دندان، پوسیدگی و ایجاد عفونت پالپ می شوند؛ از جمله این عوامل عبارتند از:
• رعایت نکردن صحیح بهداشت دهان و دندان
• وارد شدن ضربه دندان
• شکستگی یا ترک خوردگی دندان
• وارد شدن فشار مداوم به دندان در اثر دندان قروچه
• تکرار پر کردن دندان

عوارض ناشی از عفونت پالپ دندان

عفونتی که در پالپ دندان ایجاد می شود، هر میزانی که داشته باشد باید سریع تر درمان شود. در غیر این صورت، یک عفونت کوچک دندانی منجر به عوارض و خطرات جدی تری خواهد شد. از جمله عوارض ناشی از عفونت پالپ دندان عبارتند از:
پریودنتیت نوک ریشه
ایجاد آبسه در نوک ریشه
سلولیت و گسترش باکتری ها به پوست
گسترش عفونت به دندان های فک بالا و بروز سینوزیت چرکی
مننژیت
آبسه مغزی
سلولیت کره چشم
استئومیلیت فک

مقاله پیشنهادی:
باندینگ دندان چیست

التهاب پالپ دندان چگونه تشخیص داده می شود؟

پس از مراجعه به دندانپزشک، با تشریح علائم عارضه و انجام معاینات لازم، التهاب پالپ دندان تشخیص داده می شود. حساسیت داشتن به گرما و سرما می تواند نوع و میزان شدت عفونت را تعیین کنند. شکل ظاهری دندان، قرمزی و التهاب لثه ها و تغییر رنگ دندان می توانند عواملی برای بررسی و معاینه دندان و تشخیص پالپیت باشند. دندانپزشک برای تشخیص نهایی عفونت پالپ دندان از تصویر برداری اشعه ایکس استفاده می کند.

درمان عفونت و التهاب پالپ دندان

درمان عفونت و التهاب پالپ دندان

درمان پالپیت بسته به میزان عفونت و التهابی که در پالپ دندان ایجاد شده است، انجام خواهد شد. در حالت کلی سه روش درمانی وجود دارد که می تواند عفونت پالپ دندان را رفع و درمان کند. در این بخش به بررسی این سه روش می پردازیم.

  • تخلیه سطحی عفونت

در صورتی که عفونت به پالپ دندان آسیبی نرسانده باشد و میزان التهاب کمتر و در سطح دندان قابل مشاهده باشد، تخلیه سطحی انجام می شود. سپس حفره کوچک ایجاد شده با مواد مناسب پر می شود. در برخی موارد خیلی خفیف تر، برای درمان عفونت از تجویز داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده می کنند.

  • عصب کشی دندان

در صورتی که عفونت باعث تخریب پالپ دندان شده باشد، باید ریشه درمانی و عصب کشی تخصصی روی دندان انجام شود.

  • کشیدن دندان

در صورتی که عفونت پالپ گسترش زیادی داشته باشد، دندان را نمی توان نجات داد. در التهاب و عفونت شدید پالپ دندان برای از بین بردن درد ناشی از عفونت و گسترش عفونت، ناچار به کشیدن دندان می شوند. استفاده از ایمپلنت دندان، روشی مطمئن و دائمی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خواهد شد.

مقاله پیشنهادی:
بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

 

مراجعه به پزشک
در مطالب فوق پیرامون انواع پالپیت و درمان عفونت و التهاب پالپ دندان بررسی کردیم. بسته به نوع پالپیت برای درمان التهاب پالپ دندان، اقدام به تخلیه پوسیدگی ها و عفونت های داخل دندان می کنند. در صورت درمان نشدن عوارضی مانند آبسه، سلولیت، گسترش التهاب به فک و… پیش می آید. کلینیک دندانپزشکی دکتر نسیم بروفه با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و استفاده از تجهیزات نوین دندانپزشکی، به تشخیص دقیق و درمان آسیب های مختلف دندان و لثه و همچنین انجام روش های زیبایی و ترمیمی می پردازد. شما می توانید برای درمان عفونت و التهاب پالپ دندان به کلینیک دکتر بروفه مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *