سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر

واقعیت سفید کردن دندان با لیزر چیست؟

امروزه لیزر در حوزه های پزشکی و دندانپزشکی به‌ وفور مورد استفاده قرار می‌ گیرد. یکی از این استفاده ها مربوط به سفید کردن دندان است که بسیار مؤثر و سریع عمل می ‌کند. البته این روش در ایران به واسطه هزینه بالا چندان مورد استفاده نبوده و منظور از عبارت سفید کردن دندان با لیزر، استفاده از اشعه آبی است. موضوعی که در ادامه مقاله بیشتر به آن پرداخته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع ما را تا پایان همراهی کنید.

ضرورت سفید کردن دندان

دندان یکی از مهم‌ ترین بخش‌ های صورت است و تناسب و رنگ سفید آن تاثیر زیادی در زیبایی طرح لبخند و ظاهر چهره دارد. عکس این ‌موضوع نیز صادق است و سردی یا جرم گرفتگی دندان ‌ها به چهره ظاهر نامناسب بخشیده و موجب کاهش اعتمادبنفس افراد می ‌شود. به‌ همین دلیل اکثر افراد دچار مشکلات عنوان ‌شده تمایلی به خندیدن یا صحبت کردن ندارند. پیش ‌از پرداختن به انواع روش‌ های رفع این مشکل باید عامل تغییر رنگ دندان‌ ها شناسایی شود. عوامل مختلفی در زردی رنگ دندان ‌ها نقش دارند که از جمله آنها می‌ توان به موارد ذیل اشاره کرد:
افزایش سن
آسیب دندان
ژنتیک و وراثت
مصرف مشروبات الکلی
ابتلا به بعضی بیماری ‌ها
میزان بالای فلوراید در بدن
رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان
استعمال دخانیات و مصرف غذاها و نوشیدنی ‌های رنگدانه دار
مصرف دهانشویه‌ های حاوی کلرهگزیدین
مصرف بعضی داروها مثل داروهای تجویزی برای فشار خون یا مشکلات روانی

سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان‌ ها به روش ‌های مختلف انجام می ‌شود که از رایج ‌ترین آنها می ‌توان به لیزر درمانی اشاره کرد. سفید کردن دندان با لیزر اگرچه روشی بسیار قدرتمند، مؤثر و کم‌ خطر در رفع زردی دندان است. اما به دلیل هزینه های بالا، در ایران چندان مرسوم نیست. بیشتر عبارات مورد استفاده در این زمینه نیز جنبه تبلیغاتی دارند و مشخصاً به استفاده از لیزر ارتباط ندارند. در واقع منظور از کلمه لیزر در ایران اشعه آبی است. اشعه آبی نور تک ‌رنگ و مرئی است که شدت بالایی داشته و جزء پرتوهای یونیزه قرار نمی گیرد. به ‌همین دلیل بی خطر است و بابت جهش سلولی و ابتلا به سرطان افراد تحت درمان را تهدید نمی ‌کند.

مقاله پیشنهادی:
درمان عفونت و التهاب پالپ دندان
سفید کردن دندان با لیزر
سفید کردن دندان با لیزر

نکته!!!
اشعه آبی همانند لیزر نیست و نمی ‌تواند به‌ تنهایی موجب سفیدی دندان شود. بلکه باید با یک عامل سفید کننده همراه شده و مانند یک کاتالیزور عمل کند. معمولاً از موادی چون هیدروژن پراکسید یا کربامید پراکسید به‌ عنوان عامل سفید کننده استفاده می ‌شود. این مواد روی دندان را پوشانده و بعد از واکنش رنگدانه‌ ها را در خود حل می‌ کند. اشعه آبی سرعت فرآیند سفیدی دندان ‌ها را افزایش می دهد. البته این موضوع برای ماده کربامید پراکسید بیشتر صدق می ‌کند. درگذشته این کار با اشعه‌ فرابنفش انجام می شد که با خطراتی همراه بود. اما امروزه به لطف استفاده از اشعه آبی خطرات کار به میزان قابل ‌توجهی کاهش ‌یافته است.

نحوه سفید کردن دندان با لیزر

ابتدا بافت ‌های نرم دهان از قبیل لب و زبان با باند مخصوص پوشانده می‌ شود. هدف از این کار جلوگیری از آسیب ‌دیدگی بخش‌ های نرم طی فرایند سفید کردن است. سپس دندان ‌ها با ژل مخصوص پوشانده می ‌شود. در ادامه اشعه آبی به مواد سفید کننده تابانده شده تا فعال شوند. تابش اشعه موجب آزادسازی اکسیژن و نفوذ به اعماق مینای دندان می‌ شود. در پایان، جذب رنگدانه‌ و سفید شدن دندان ‌ها رخ می ‌دهد. بعضی افراد برای سفید شدن دندان های خود به یک جلسه درمانی نیاز دارند. اما بعضی دیگر برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید در دو جلسه درمانی شرکت کنند.

نحوه تولید اشعه آبی

تولید اشعه آبی برای تاباندن به دندان با دستگاه ‌های مختلف انجام می ‌شود که از جمله آنها می ‌توان به AMD Laser، Zoom Bleaching و BT Cool Plus اشاره کرد. دستگاه AMD Laser قابلیت سفید کردن ۸ درجه ‌ای دندان ‌ها را طی مدت ۱ ساعت دارد. دستگاه Zoom Bleaching می ‌تواند ۸ درجه دندان ‌ها را طی مدت ۴۵ دقیقه سفید کند. دستگاه BT Cool Plus به ‌لحاظ فناوری پیشرفته ‌تر از سایر موارد بوده و در ساخت آن از آخرین تکنولوژی نور آبی استفاده شده‌ است. از مزایا این دستگاه می ‌توان به چرخش ۳۶۰ درجه ‌ای، نوردهی کمانی و نداشتن صدا و گرما اشاره کرد. دستگاه مناسب بنابر تشخیص دندانپزشک مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

مقاله پیشنهادی:
نایت گارد چیست

مزایای سفید کردن دندان با لیزر

از مزایای سفید کردن دندان با لیزر می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
هزینه پایین
نداشتن درد
تاثیر گذاری بالا
ماندگاری نسبتاً بالا
بدون نیاز به بی ‌حسی
نداشتن ضرر به واسطه جایگزین اشعه آبی با فرابنفش
سرعت بالای سفید کردن که حدود ۱ ساعت به طول می ‌انجامد
عدم آسیب بافت نرم دهان مثل لب و زبان در صورت انجام زیر نظر افراد باتجربه و ماهر

سفید کردن دندان با لیزر
سفید کردن دندان با لیزر

عوارض

سفید کردن دندان با لیزر همانند سایر روش ‌های سفید کردن دائمی نیست و بعد از مدتی امکان بازگشت زردی وجود دارد. البته این حالت بیشتر در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و استعمال دخانیات رخ می ‌دهد. علاوه ‌بر این روش عنوان ‌شده برای زنان باردار یا زنان در دوره شیردهی مناسب نیست. زیرا در رابطه با ایمن بودن لیزر یا اشعه آبی در این دوره تحقیقات کمی صورت ‌گرفته است. افزایش حساسیت دندان نیز مشکل دیگری است که در صورت استفاده از لیزر برای سفید کردن دندان رخ می دهد. البته هیچ‌گونه جای نگرانی وجود ندارد. زیرا این عارضه بعد از مدتی فروکش می ‌کند. ناگفته نماند که استفاده مکرر از این روش یا هر روش دیگر برای سفید کردن دندان ‌ها توصیه نمی ‌شود. زیرا اگرچه مواد بکاررفته برای تغییر رنگ دندان در ابتدای امر به مینای دندان آسیب نمی ‌زنند. اما در صورت استفاده مکرر امکان آسیب دیدن مینا و التهاب لثه وجود دارد. ناگفته نماند که سفید کردن دندان با لیزر تاثیری در رنگ کامپوزیت، لمینت، دندان مصنوعی و مواد بکار رفته روی تاج دندان ندارد.

مقاله پیشنهادی:
لمینت دندان چیست

سخن پایانی
ما در این مقاله به بررسی تمامی نکات پیرامون سفید کردن دندان با لیزر پرداختیم. در این روش مواد سفید کننده مخصوص روی دندان قرار گرفته و با تابش اشعه آبی فعال می ‌شوند. نتیجه کار آزادسازی یون اکسیژن برای نفوذ داخل مینای دندان و جذب رنگدانه ‌ها است. اشعه آبی یونیزه نبوده و خطر ایجاد سلول ‌های سرطانی را ندارد. به همین دلیل با خیال آسوده می توان برای انجام آن اقدام کرد. کلینیک دکتر نسیم بروفه جراح و دندانپزشک در زمینه ترمیم، زیبایی، اطفال و پروتز آماده خدمت ‌رسانی به متقاضیان عزیز در رابطه با رفع زردی دندان هستند. برای گرفتن نوبت ویزیت حضوری از طریق شماره‌ های درج ‌شده در سایت اقدام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *