طراحی لبخند دیجیتال چیست

طراحی لبخند دیجیتال چیست

طراحی لبخند دیجیتال چیست؟

لبخند زیبا می تواند زیبایی چهره را دوچندان جلوه کند و اعتماد به نفس بالایی به فرد ببخشد. مهم ترین عوامل برای داشتن یک لبخند زیبا، داشتن دندان هایی سفید، صاف و یکدست است. به طوری که داشتن هر نوع مشکل ظاهری در دندان ها تاثیر مستقیمی در زیبایی لبخند فرد دارد. در دنیای مدرنیته امروزی برای رفع این مشکلات از روش های پیشرفته و نوینی استفاده می شود که طراحی لبخند دیجیتال یکی از این روش ها محسوب می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه اجرا و طراحی لبخند دیجیتال و همچنین کاربردها و هزینه این روش بپردازیم.

طراحی لبخند دیجیتال چیست؟

زیبایی لبخند هر فردی مهم ترین عامل در زیبایی چهره او است. علم دندانپزشکی با اهداف درمان و زیبایی از روش های جدیدی بهره می گیرد. روشی که در آن برای اصلاح و طراحی لبخندی زیبا از نرم افزارهای پیشرفته دیجیتالی و کامپیوتری استفاده می شود، به آن طراحی لبخند دیجیتال DSD, digital smile Design)) گفته می شود. نرم افزارهای کامپیوتری با توجه به رنگ پوست صورت، شکل و اندازه لب ها، شکل گونه ها و فرم لثه ها، می تواند دندان هایی متناسب با پروفایل چهره فرد طراحی نمایند و در آن، رنگ، اندازه، موقعیت و شکل دندان را تعیین کند. این روش تماماً به وسیله کامپیوتر انجام می شود و خطای انسانی در آن دخالت ندارد.

طراحی لبخند دیجیتال چیست
طراحی لبخند دیجیتال چیست

برای رفع چه مشکلاتی از طراحی لبخند دیجیتال استفاده می شود؟

دندان ها به دلایل متعددی می توانند آسیب های مختلفی را تجربه کنند. نتایج حاصل از این آسیب ها، مشکلاتی را برای دندان و زیبایی چهره ایجاد می کنند. از جمله مشکلاتی که با طراحی لبخند دیجیتال رفع می شوند عبارتند از:
زرد شدن و تغییر رنگ دندان ها
ایجاد فاصله بین دندان ها
پوسیدگی دندان ها
از بین رفتن کامل دندان و خالی ماندن جای آن
داشتن لبخند لثه ای ناپسند
داشتن دندان های کوتاه
کجی و ناموزونی دندان ها
لب پر شدن و شکستگی دندان ها

مقاله پیشنهادی:
علائم و عوامل ایجاد سرطان دهان

نحوه انجام طراحی لبخند دیجیتال با کامپیوتر

در ابتدای کار، بیمار تمامی مشکلات دندانی خود را که نیاز به رفع آن ها دارد، به دندانپزشک خود بیان می کند. این مشکلات می توانند یک یا چند مورد در کنار هم باشند. سپس خواسته ها و اهداف نهایی بیمار نیز به دندانپزشک انتقال داده می شوند. پس از جمع بندی تمامی این موارد، اطلاعات به صورت کلی و جزئی وارد سیستم کامپیوتر می شوند. بر اساس نرم افزاری که برای طراحی لبخند دیجیتال برنامه ریزی شده است، اطلاعات مربوط به چهره بیمار از جمله فرم و موقعیت لب ها، گونه ها، لثه ها و… نیز وارد کامپیوتر می شوند. نرم افزار با توجه به مجموع این اطلاعات، مدل یا مدل های شبیه سازی شده و تصاویر سه بعدی را در اختیار دندانپزشک و بیمار قرار می دهد.
پس از تایید نهایی مدل مورد نظر توسط دندانپزشک و بیمار، اقدامات لازم جهت قالب گیری و دیگر موارد درمانی و زیبایی انجام می شود. در پایان کار، بیمار طرح لبخندی کاملاً شبیه به مدلی که در کامپیوتر دیده بود، بر چهره خود مشاهده می کند.

انواع روش های اجرای طراحی لبخند دیجیتال

پس از اتمام طراحی لبخند دیجیتال توسط نرم افزار کامپیوتری، از روش های مختلف ترمیمی، زیبایی و درمانی برای اجرای این طرح استفاده می شود. در ادامه به بررسی این روش ها خواهیم پرداخت.
• بلچینگ یا سفید کردن دندان: برای سفید کردن دندان هایی که به دلیل مصرف سیگار یا رعایت نکردن بهداشت دندان، تغییر رنگ داده اند، استفاده می شود.
• لمینت دندان: با استفاده از ونیر پرسلن، مشکلاتی از قبیل خراشیدگی، کجی و بدفرمی و شکستگی دندان، ترمیم و اصلاح می شوند.
• باندینگ دندان: روشی ساده و ایمن برای پوشش دهی مشکلاتی مانند ترکیدگی، شکستگی و ناموزونی دندان ها است که از مواد کامپوزیت رزینی استفاده می شود.
• ارتودنسی: برای اصلاح نامرتبی دندان مانند عقب و جلو بودن دندان ها از انواع روش های ارتودنسی استفاده می شود که شکل نهایی آن ها الهام گرفته از طراحی لبخند دیجیتال است.
• نصب روکش دندانی: ساخت و قالبگیری روکش ها و پروتزهای دندانی مشکلات تنظیماتی فراوانی به همراه دارد که این مشکلات با طراحی لخند دیجیتال به حداقل میزان خود می رسند.
• پر کردن دندان با رنگ طبیعی: رنگ نهایی موادی که برای پر کردن دندان استفاده می شود توسط نرم افزار دیجیتالی بدون خطای دید، تعیین می شود.
• ایمپلنت دندان: طراحی دیجیتالی برای کاشت دندان، الگوهای زیبا و متناسبی را برای بیمار پیشنهاد می کند.
• جراحی لثه: جراحی لثه به کمک عمل باز یا لیزر با هدف رفع برآمدگی های لثه ای و همچنین رفع پوشاندن بیش از اندازه دندان ها با لثه، انجام می شود.
• جراحی فک و صورت: برخی از مشکلات دندانی به روش های ترمیمی قابل حل نیستند و برای رفع این مشکلات باید جراحی فک و صورت انجام شود.

مقاله پیشنهادی:
راهنمای انتخاب بهترین دندانپزشک غرب تهران
طراحی لبخند دیجیتال چیست
طراحی لبخند دیجیتال چیست

مراقبت های لازم پس از طراحی لبخند دیجیتال

مراقبت های بعد از انجام هر روش درمانی ، ترمیمی و زیبایی، می تواند باعث افزایش طول عمر این روش ها شود. از جمله این مراقبت ها عبارتند از:
استفاده از مسواک حداقل دو بار در طول شبانه روز
استفاده از نخ دندان
اجتناب از مصرف سیگار و دخانیات
مراجعه منظم به دندانپزشک

هزینه طراحی لبخند دیجیتال

برای رفع انواع مشکلات دندانی از دو روش انتخاب معمولی طرح و طراحی لبخند دیجیتال استفاده می شود. به دلیل مزایا و دقت بالایی که طراحی لبخند دیجیتال دارد، هزینه آن بیشتر از طراحی معمولی خواهد بود. علاوه بر این، عواملی نیز در هزینه طراحی دیجیتالی تاثیر گذار هستند؛ از جمله این عوامل عبارتند از:
نوع مشکل دندانی یا لثه ای
تعداد دندان های نیاز به طراحی
مهارت و تجربه دندانپزشک

مراجعه به پزشک
در مطالب بالا پیرامون طراحی لبخند دیجیتال، کاربردها، مزایا و هزینه آن پرداختیم. در این روش با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته اقدام به رفع مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان، تغییر رنگ دندان، لب پر شدن دندان، کجی و شکستگی دندان و داشتن لبخند لثه ای می کنند. نتایج حاصل از این روش بسیار مطلوب تر از روش های معمولی است.
این مطلب صرفا جهت اطلاع شما عزیزان تهیه شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *