مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی

مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی

بهترین روش های مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی

یکی از روش های جایگزین کردن دندان در دهان استفاده از پروتزهای مصنوعی است. این پروتزها در انواع مختلفی هستند و مراقبت از آن ها اهمیت ویژه ای دارد. به طوری که شستشو و تمیز کردن دندان های مصنوعی به میزان شستشو تمیز کردن دندان های طبیعی مهم است. رعایت نکردن نکات مهم بهداشتی در نگهداری از دندان ها یا پروتزهای مصنوعی، منجر به عوارض و مشکلات متعددی خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به بررسی و شناخت بهترین روش های مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی بپردازیم. برای آشنایی با عوارض ناشی از رعایت نکردن بهداشت پروتزهای دندان، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی
مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی

پروتز مصنوعی دندان چیست؟

یکی از رایج ترین روش هایی که برای جایگزین کردن دندان های مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند، پروتز ها یا همان دندان های مصنوعی هستند. پروتزهای مصنوعی در دو گروه ثابت و متحرک قرار دارند. شستشو و مراقبت از پروتزهای ثابت شباهت زیادی به شستشوی دندان های طبیعی دارد. ولی برای مراقبت از پروتزهای مصنوعی متحرک به موارد بیشتری توجه داده شود. پروتزهای مصنوعی متحرک نیز به دو گروه پروتزهای کامل و پروتزهای جزئی دسته بندی می شوند. پروتزهای کامل، شامل جایگزینی کل دندان ها و پروتزهای جزئی شامل جایگزینی بخشی از دندان های از دست رفته هستند.

بهترین روش ها برای شستشو و مراقبت از پروتزهای مصنوعی

برای تمیز ماندن و حفظ زیبایی و حالت اولیه پروتزهای مصنوعی بایستی به نکات کلیدی و مهمی توجه شود. رعایت این نکات کلیدی علاوه بر ارتقای بهداشت دهان و دندان باعث طولانی تر شدن عمر مفید دندان های مصنوعی خواهد شد. در ادامه مطلب به بررسی بهترین روش ها برای مراقبت از پروتزهای مصنوعی می پردازیم.
• بهتر است پس از صرف هر وعده غذایی، دندان های مصنوعی از دهان خارج و شستشو داده شوند. پروتزها بایستی طوری در مسیر جریان آب گرفته شوند که تمامی ذرات غذایی و… از روی آن ها به درستی شستشو داده شوند.
• باید به این نکته توجه شود که قبل از شروع شستشو، داخل سینک روشویی یک دستمال یا حوله پهن شود. در این صورت احتمال اینکه پروتزها از دست رها شوند و با خوردن به سینک شکسته شوند از بین خواهد رفت.
• تمامی بخش های پروتزهای مصنوعی بایستی به درستی شستشو داده شوند. این شستشو همراه با آرامش و احتیاط انجام شود و فشار اضافی نباید به پروتزها وارد کرد. وارد کردن فشار زیاد به پروتز به هنگام شستشو، احتمال خم و خارج کردن آن از حالت صحیح خود را افزایش می دهد.
• پس از خارج کردن دندان های مصنوعی از دهان، خود دهان نیز باید به درستی شستشو داده شود. توصیه می شود برای شستشوی دهان و لثه ها از مسواک نرم با انعطاف پذیری بالایی استفاده شود. در صورت باقی ماندن چسب دندان های مصنوعی روی لثه ها، به آرامی چسب ها برداشته می شوند.
• در صورت نبود امکان شستشوی دندان های مصنوعی بعد از هر وعده غذایی، بایستی روزانه به طور مرتب این پروتزها شسشتو داده شوند. برای شستشو باید از مسواک نرم و محلول های مخصوص و غیر ساینده استفاده کرد. در این شرایط، آسیب جدی به پروتزها نیز وارد نخواهد شد.
• یکی از ویژگی های حفظ حالت اولیه دندان های مصنوعی، خیس و مرطوب ماندن آن ها است. بنابراین شب ها به هنگام خواب بهتر است دندان های مصنوعی از دهان خارج و درون محلول نگهداری شوند. محلول های مخصوصی برای نگهداری دندان های مصنوعی در داروخانه های معتبر در دسترس هستند.
• در صورت استفاده از محلول های مخصوص برای خیس نگه داشتن دندان های مصنوعی به هنگام شب، بایستی قبل از گذاشتن مجدد آن ها به دهان، به درستی شستشو داده شوند. اغلب محلول ها دارای مواد شیمیایی مضر هستند و باعث حالت تهوع می شوند.
• بهتر است برای انجام معاینات و بررسی های بیشتر هر چند وقت یک بار به دندانپزشک مراجعه شود. در این صورت نحوه جاگذاری صحیح دندان های مصنوعی در دهان نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
• در صورت شل ماندن پروتزهای مصنوعی در دهان بایستی هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه شود. در غیر این صورت، شل ماندن دندان های مصنوعی در دهان باعث زخم و عفونت دندان ها و لثه ها خواهد شد.

مقاله پیشنهادی:
پست و کور دندان چیست

کارهای ممنوع در مراقبت از پروتزهای مصنوعی

برخی از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات و آگاهی کافی در زمینه مراقبت ها و نکات نگهداری از دندان های مصنوعی، از روش های غیر اصولی استفاده می کنند. این روش ها با گذشت زمان باعث آسیب دیدگی دندان های مصنوعی خواهد شد. در این بخش از مطلب به نکاتی که برای شستشو و مراقبت از پروتزهای مصنوعی باید خودداری شوند، خواهیم پرداخت.

  •  برای شستشوی دندان های مصنوعی نباید از مسواک های سفت و سخت استفاده کرد. زیرا این وسیله های سفت باعث ساییده شدن دندان های مصنوعی در طول مدت کوتاهی خواهد شد.
  • استفاده از خمیر دندان های سفید کننده باید از برنامه شستشوی دندان های مصنوعی حذف شوند. این نوع خمیر دندان ها فقط هدف تبلیغی دارند و با داشتن ماده پراکسید باعث تغییر رنگ دندان های مصنوعی می شوند.
  • برای خیس کردن یا شستن دندان های مصنوعی هرگز نباید از مواد سفید کننده شیمیایی استفاده شود. این مواد علاوه بر تضعیف پروتزها، باعث تغییر رنگ آن ها نیز خواهد شد.
  • در صورت اینکه بخشی از دندان های مصنوعی دارای اتصالات فلزی باشد، از خیس کردن آن در محلول های حاوی کلر باید خودداری شود. کلر به مرور زمان باعث تخریب سازه های فلزی می شود.
  • در شستشو و خیس کردن پروتزهای مصنوعی استفاده از آب داغ ممنوع است؛ زیرا آب داغ باعث تغییر حالت پروتزها خواهد شود.

چرا تمیز کردن پروتزهای مصنوعی مهم است؟

افرادی که دارای پروتزهای مصنوعی در دهان خود هستند بایستی به چند دلیل مهم از دندان های مصنوعی خود مراقبت کافی داشته باشند. این دلایل عبارتند از:
• از بین رفتن لکه ها و جرم های روی پروتز ها و حفظ زیبایی ظاهری آن ها
• افزایش طول عمر پروتزهای مصنوعی
• جلوگیری از تجمع مواد غذایی و میکروب ها در دهان
• جلوگیری از بروز بیماری های لثه ای مانند عفونت لثه

مقاله پیشنهادی:
کراس بایت چیست
مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی
مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی

مراجعه به پزشک
در مطالب بالا پیرامون بهترین روش های مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی بررسی کردیم. شستشوی روزانه دندان های مصنوعی، استفاده نکردن از مواد شیمیایی قوی برای شستشو، استفاده از سرکه و قرص های جوشان شوینده از رایج ترین روش های مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی به شمار می آیند. کلینیک دندانپزشکی دکتر نسیم بروفه با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و استفاده از تجهیزات نوین دندانپزشکی، به تشخیص دقیق و درمان آسیب های مختلف دندان و لثه و همچنین انجام روش های زیبایی و ترمیمی می پردازد. شما می توانید برای استفاده از پروتزهای مصنوعی ثابت و متحرک به کلینیک دکتر بروفه مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *