مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان

مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان

مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان

فلوراید یکی از مواد ضروری و اصلی برای محافظت از دندان های شیری و دائمی محسوب می شود. با این توصیف، دندان گروه های سنی کودکان و بزرگسالان نیازمند به حد کافی از این ماده هستند. فلوراید تراپی دندان کودکان از جمله روش هایی است که علاوه بر محافظت از دندان های کودکان، از پوسیدگی زود هنگام آن ها جلوگیری به عمل می آید. در این مقاله قصد داریم پیرامون نحوه انجام، کاربردها و همچنین مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان مطالب مفیدی برای شما ارائه دهیم. در صورت نیاز به اطلاع یافتن از مراقبت های دندانی مانند فلوراید تراپی، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

فلوراید تراپی دندان چیست؟

فلوراید تراپی دندان، روشی درمانی است که از ماده ای به نام فلوراید برای درمان برخی از مشکلات دندانی از آن استفاده می شود. در این روش میزان مشخصی از فلوراید به صورت موضعی روی دندان استفاده می شود. در صورتی که مینای دندان در اثر پوسیدگی، آسیب دیده باشد، فلوراید تراپی می تواند فرآیند ترمیم . بازسازی مینای دندان را بدون درد انجام دهد. از روش درمانی فلوراید تراپی می توان برای ترمیم دندان های کودکان و همچنین بزرگسالان استفاده کرد. از آن جایی که دندان های کودکان بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارد، استفاده از فلوراید تراپی برای دندان کودکان فواید قابل ملاحظه ای به همراه خواهد داشت.

مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان
مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان

از فلوراید تراپی در چه مواردی استفاده می شود؟

برخی از کودکان در شرایط خاص تری نسبت به کودکان دیگر هستند و نمی توانند بهداشت دهان و دندان را به نحو احسن انجام دهند. در نتیجه، فلوراید تراپی روشی مطمئن است که برای آن ها پیشنهاد داده می شود. در ادامه به مهم ترین کاربردهای فلوراید تراپی دندان کودکان می پردازیم.
• کودکان زیر 3 سال با احتمال بالای پوسیدگی دندان های شیری به دلیل مصرف مواد قندی زیاد
• کودکان مبتلا به بیماری تحلیل لثه و نرمی مینای دندان
• کودکان دارای مشکلات ذهنی یا جسمی به دلیل رعایت نکردن درست و به موقع بهداشت دهان و دندان
• کودکان ساکن در مناطقی با آب آشامیدنی دارای فلوراید کمتر از میزان استاندارد

مقاله پیشنهادی:
روش درمان انحراف فک

سن مناسب فلوراید تراپی دندان کودکان

فلوراید تراپی در استحکام بخشیدن به مینای دندان های شیری بسیار موثر است. کودکان با خوردن شیرینی جات و تنقلات زیاد، بیشتر در معرض آسیب دیدگی دندانی قرار دارند. از این رو بهتر است، کودکان زیر 6 سال، جهت انجام فلوراید تراپی به دندانپزشک کودکان مراجعه نمایند. با توجه به ضرورت وجود فلوراید در شستشوی دندان کودکان، استفاده از دهان شویه ها و روش فلوراید تراپی برای کودکان 6 تا 16 سال توصیه می شود.

چگونگی انجام فلوراید تراپی دندان کودکان

فلوراید تراپی دندان کودکان توسط دندانپزشک انجام می شود. در این روش، مقدار معینی از ژل فلوراید به صورت موضعی روی سطح دندان کودک قرار داده می شود. سپس به کمک مسواک های مخصوص، ژل در تمامی بخش های دندان، پخش می شود. پس از گذشت نیم ساعت، کودک می تواند به مصرف عادی نوشیدنی ها و خوراکی های روزانه خود ادامه دهد. این فرآیند بهتر است بنا به نظر دندانپزشک هر 3 تا 6 ماه یک بار تکرار شود تا نتایج مطلوب تری روی دندان های شیری کودکان داشته باشد.

مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان

فلوراید تراپی از جمله روش های درمانی است که بیشتر برای پیشگیری از بسیاری از مشکلات دندان و دهان از آن استفاده می شود. همیشه روش های پیشگیری از بیماری ها، دارای مزایای بهتری از روش های درمان بعد از بیماری هستند. از این رو، فلوراید تراپی نیز دارای مزایایی است که می تواند در زمان خود، موثر واقع شود. در ادامه به بررسی مهم ترین مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان می پردازیم.

  • جلوگیری از پوسیدگی دندان
مقاله پیشنهادی:
طراحی لبخند دیجیتال چیست

باکتری های باقی مانده از مصرف خوراکی ها و نوشیدنی ها، حاوی پلاک های چسبناکی هستند که روی سطح دندان یا همان مینای دندان می چسبند. باقی ماندن این باکتری ها، با گذشت زمان منجر به آسیب دیدگی مینای دندان و در نهایت پوسیدگی دندان کودکان می شود. با روش فلوراید تراپی می توان از مینای دندان های شیری و دائمی کودکان محافظت کرد.

  • بدون درد و خونریزی

فلوراید تراپی روشی است که در آن فلوراید به صورت موضعی روی سطح دندان کشیده می شود. به همین دلیل، هیچ نوع درد و خونریزی به همراه ندارد و همچنین برای انجام آن از هیچ نوع بی حسی موضعی استفاده نمی شود.

  • هزینه کم

باید در نظر داشت، اگر به کمک فلوراید تراپی از پوسیدگی دندان پیشگیری شود، دیگر نیازی به صرف هزینه های گزاف برای درمان و ترمیم دندان وجود نخواهد داشت. میزان هزینه ای که برای انجام فلوراید تراپی دندان کودکان صرف می شود، بسیار کمتر از فواید و مزایای حاصل از این روش خواهد بود.

  • پیشگیری از عفونت لثه

با انجام فلوراید تراپی دندان کودکان، از رشد باکتری ها در لا به لای دندان ها و لثه ها جلوگیری می شود. از آن جایی که رشد باکتری در دهان، منجر به بروز آبسه و عفونت های لثه ای می شود، فلوراید تراپی از بروز این بیماری لثه ای پیشگیری خواهد کرد.

مراجعه دوره ای به دندانپزشک

انجام فلوراید تراپی دندان کودکان لازم است بنا به نظریه دندانپزشک، به صورت دوره ای تکرار شود. در هر بار مراجعه به دندانپزشک، دندان کودک تحت معاینات لازم قرار می گیرد تا در صورت بروز هر نوع مشکل دندانی، فرآیند درمان آغاز شود. کودکان بهتر است هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه نمایند.

مقاله پیشنهادی:
اصلاح دندان خرگوشی
مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان
مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان

هزینه فلوراید تراپی دندان کودکان

در مورد هزینه فلوراید تراپی نمی توان به طور قطعی نظر داد. هزینه فلوراید تراپی دندان کودکان به چند عامل مهم بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:
برند ژل فلوراید مورد استفاده
میزان دستمزد دندانپزشک
میزان تجهیزات بهداشتی و درمانی کلینیک دندانپزشکی

مراجعه به پزشک
در مطالب بالا به بررسی مزایای فلوراید تراپی دندان کودکان پرداختیم. این روش درمانی، برای کودکان دردناک نیست و به راحتی می توان از آن استفاده کرد. از جمله مزایای فلوراید تراپی می توان به جلوگیری از پوسیدگی دندان های شیری و دائمی، کم هزینه بودن و مراجعه دوره ای به دندانپزشک کودکان، اشاره کرد. کلینیک دندانپزشکی دکتر نسیم بروفه با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و استفاده از تجهیزات نوین دندانپزشکی، به تشخیص دقیق و درمان آسیب های مختلف دندان و لثه و همچنین انجام روش های زیبایی و ترمیمی می پردازد. شما می توانید برای انجام فلوراید تراپی دندان کودکان و عزیزان خود به کلینیک دکتر بروفه مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *