مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان

مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان

مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان

برای اصلاح لبخند و پوشش دهی عیب های مختلف دندان ها و لثه ها از روش های متعددی استفاده می کنند. هر یک از این روش ها دارای مزایا، معایب و عوارضی هستند که قبل از استفاده از آن بایستی شناخت کافی در این باره داشت. ونیر کامپوزیت دندان از جمله این روش های اصلاحی لبخند به شمار می آید که به نوبت خود دارای عوارض و معایبی است. وجود این عوارض باعث می شود بیمار و دندانپزشک، روش درمانی بهتری را انتخاب کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی مشکلات و عوارض ونیر کامپوزیت دندان بپردازیم. برای آشنایی با روش های کاهش دهنده عوارض ناش از ونیر کامپوزیت دندان، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

ونیر کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یا (composite veneer) نوعی ماده پر کاربرد در شاخه دندانپزشکی است. اجرای ونیر کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک زیبایی و با هدف اصلاح طرح لبخند انجام می شود. با استفاده از ونیر کامپوزیت مشکلاتی از قبیل نامرتبی دندان ها، کوتاه و بلند بودن دندان ها و لب پر و شکستگی آن ها اصلاح می شود.

مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان
مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان

مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان

افرادی که از بیماری های مختلف لثه ای رنج می برند، کاندیداهای مناسبی برای انجام ونیر کامپوزیت دندان محسوب نمی شوند. ونیر کامپوزیت باتوجه به پوشش دهی عیوب ظاهری دندان ها، مشکلات و عوارضی نیز به همراه دارد. بروز این عوارض پس از یک مدت زمان کوتاه یا بلندی باعث صرف هزینه های بیشتر برای ترمیم مجدد دندان ها خواهد شد. باید خاطر نشان شد، بروز این عوارض به مهارت دندانپزشک، ناسازگاری مواد با بدن بیمار و نحوه نگهداری آن نیز بستگی دارد. در ادامه، به بررسی مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان می پردازیم.
• احتمال شکستن دندان های کامپوزیت ونیر شده در اثر فشار و جویدن مواد غذایی سخت
• حساسیت داشتن به دماهای خیلی سرد و خیلی گرم
• تغییر رنگ و کدر شدن دندان های کامپوزیت ونیر شده
• التهاب و تورم لثه به دلیل برخورد با یک جسم خارجی و سخت
• احتمال انتشار بوی بد در دهان
• احساس درد به دلیل آسیب به بافت های عروق خونی
• تطابق نداشتن دندان ها به هنگام قرار گرقتن روی هم

مقاله پیشنهادی:
علائم و عوامل ایجاد سرطان دهان

روش های کاهش عوارض ناشی از ونیر کامپوزیت دندان

هر روش درمانی و زیبایی، معایب و عوارض مخصوص به خود را دارد. با رعایت چندین نکات کلیدی و مهم می توان از بیشتر عوارض ناشی از ونیر کامپوزیت دندان کم کرد. انجام این نکات ساده هستند و پیچیدگی دشواری ندارند. از جمله روش های کاهش عوارض ناشی از ونیر کامپوزیت دندان عبارتند از:

رفع پوسیدگی ها و خرابی دندان ها قبل از اجرا و نصب ونیر کامپوزیت دندان
رعایت بهداشت دهان و دندان مانند استفاده منظم از مسواک و نخ دندان
مراجعه به یک دندانپزشک متخصص زیبایی، ماهر و باتجربه
استفاده از مواد کامپوزیت با کیفیت مرغوب و با دوام
خودداری از مصرف نوشیدنی های الکلی و اسیدی
خودداری از جویدن خوراکی های سفت

مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان
مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان

شایع ترین دلایل درد پس از ونیر کامپوزیت دندان

در بیشتر مواقع، بیماران پس از استفاده از روش زیبایی و اصلاح لبخند ونیز کامپوزیت دندان، احساس درد و ناراحتی می کنند. این درد از دو عامل مهم و کلیدی ناشی می شود. اولین عامل حساسیت نشان دادن بدن به مواد رزینی کامپوزیت است و دومین عامل پاکسازی نکردن دندان ها قبل از نصب ونیر کامپوزیت عنوان می شود.

مراجعه به پزشک
در مطالب بالا به بررسی مهم ترین عوارض ونیر کامپوزیت دندان پرداخته شد. از جمله این عوارض می توان به تورم لثه، بد بو شدن دهان، ایجاد درد و حساسیت و تطابق نداشتن در شکل ظاهری دندان ها اشاره کرد. مواد رزینی کامپوزیت و پاکسازی نکردن قبل از نصب کامپوزیت موجب درد ناشی از این روش اصلاحی می شود. کلینیک دندانپزشکی دکتر نسیم بروفه با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و استفاده از تجهیزات نوین دندانپزشکی، به تشخیص دقیق و درمان آسیب های مختلف دندان و لثه و همچنین انجام روش های زیبایی و ترمیمی می پردازد. شما می توانید برای انجام مراحل مختلف ونیرکامپوزیت دندان به کلینیک دکتر بروفه مراجعه نمایید.

مقاله پیشنهادی:
ونیز کامپوزیت دندان چیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *