نایت گارد چیست

نایت گارد چیست

نایت گارد چیست و چه کاربردهایی دارد؟

برای محافظت از دندان و جلوگیری از احتمال بروز مشکلات مختلف راهکارهای متنوعی وجود دارند. یکی از راهکارهای مراقبت و محافظت از دندان ها، استفاده از یک جسم خارجی به نام نایت گارد است. نایت گاردها در انواع مختلفی ساخته و تولید می شوند و کاربردهای متعددی در زمینه محافظت از دندان ها دارند. مزایایی که استفاده از نایت به همراه دارد می تواند مانع از صرف هزینه های اضافی برای جبران آسیب های دندانی باشد. در این مقاله قصد داریم با معرفی انواع نایت گارد به کاربردها، مزایا و ویژگی های آن بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با نحوه مراقبت از یک نایت گارد، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

انواع نایت گارد

بسته به شرایط دندان ها و علت استفاده از نایت گارد، دندانپزشک مناسب ترین گزینه را در انتخاب نوع نایت گارد استفاده می کند. نایت گاردها در انواع مختلف نرم و سخت تولید می شوند و ویژگی های منحصربفردی دارند. از جمله انواع نایت گارد عبارتند از:

  • نایت گارد نرم

از رایج ترین نوع محافظ های دندانی، نایت گاردهای نرم هستند. این نوع محافظ ها میزانی بالایی انعطاف پذیری دارند و برای افراد با دندان قروچه با شدت پایین استفاده از نایت گارد نرم توصیه می شود. سازگاری راحتی با دندان ها دارند؛ ولی به دلیل نرم بودن، عمر مفید کوتاهی حداقل 6 ماه دارند.

نایت گارد چیست
نایت گارد چیست
  • نایت گارد دوگانه لمینتی

نایت گاردهای دوگانه لمینتی دارای دو لایه نرم و سفت هستند. لایه داخلی نایت گارد که چسبیده به دندان است نرم و لایه بیرونی آن با هدف داشتن دوام بیشتر، سفت است. این نوع محافظ های دندانی به دلیل داشتن دو لایه، ضخامت بیشتری نسبت به دیگر محافظ ها دارند.

  • نایت گارد سخت

از محکم ترین و باداوم ترین محافظ های دندانی می توان به نایت گاردهای سخت اشاره داشت. داشتن دندان قروچه شدید و سندرم مفصل فکی گیجگاهی از مهم ترین موارد استفاده از این نوع نایت گاردها هستند.

مقاله پیشنهادی:
مهم ترین دلایل پوسیدگی دندان

مهم ترین کاربردهای نایت گارد

از محافظ های دندانی به منظور پیشبرد هدفی خاص استفاده می شود. نایت گاردها در انواع مختلف، کاربردهای مختلفی دارند. از جمله مهم ترین کاربردهای نایت گارد عبارتند از:

  • جلوگیری از عوارض دندان قروچه

افرادی که از اختلال دندان قروچه رنج می برند، به راحتی می توانند از نایت گارد مناسب برای جلوگیری از عوارض دندان قروچه خود استفاده کنند. دندان قروچه باعث ساییده شدن دندان ها می شود که در صورت ابتلا به نوع شدید، منجر به شکستگی و ترک خوردگی دندان می شود. نایت گارد مانع از فشرده شدن دندان ها روی یکدیگر می شود.

  • جلوگیری از آسیب دیدگی های حاصل از انجام تمرین های ورزشی

افرادی که در رشته های ورزشی مختلف، فعالیت های حرفه ای و دائمی دارند، احتمال آسیب دیدگی دندان در این افراد بیشتر است. با استفاده از محافظ های دندانی می توان از وارد شدن ضربات احتمالی به دندان ها جلوگیری کرد. ورزشکاران رزمی بیشتر در معرض صدمه دیدن دندان ها هستند.

مزایای استفاده از نایت گارد

استفاده از نایت گارد یکی از روش های محافظت از دندان ها محسوب می شود که می تواند مزایای مختلفی به همراه داشته باشد. در ادامه به بارزترین مزایای استفاده از نایت گارد اشاره خواهیم داشت.
• کاهش درد ناشی از دندان قروچه
• محافظت از مینای دندان
• محافظت از لثه ها
• جلوگیری از به هم خوردن تراز بین دندان ها
• مانع از ترک خوردگی، لق شدن و شکستگی دندان
• داشتن تجربه یک خواب راحت و آرام

مقاله پیشنهادی:
اصلاح دندان خرگوشی

معایب استفاده از نایت گارد

هر وسیله و روش درمانی، در کنار فواید و نکات مثبتی که دارد، معایبی نیز خواهد داشت. استفاده از نایت گارد نیز از این قاعده مستثنی نیست. از جمله معایب استفاده از محافظ های دندانی پلاستیکی عبارتند از:
احساس ناراحتی از ضخامت نایت گارد در روزهای اول استفاده از آن
امکان تهیه و سفارش آن فقط از طریق تجویز دندانپزشکی

ویژگی های یک نایت گارد استاندارد

نایت گاردهای مختلفی در بازار در دسترس هستند. ولی با توجه با حساسیت موضوع بایستی از بهترین نوع یک نایت گارد استفاده شود تا راحتی و مزایای قابل توجهی داشته باشد. در ادامه، اشاره کوتاهی به ویژگی های یک نایت گارد استاندارد خواهیم داشت.
• دارای ضخامت کمتر
• دارای مقاومت و دوام بیشتر
• طرز استفاده آسان و جذب آن از طرف دندان ها
• ایجاد نکردن اختلال در گفتار
• مسدود نشدن راه های تنفسی
• دارای گارانتی

نایت گارد چیست
نایت گارد چیست

نحوه مراقبت از نایت گارد

از آن جایی که از نایت گارد در داخل دهان و روی سطح دندان ها استفاده می شود، رعایت بهداشت آن بسیار ضروری است. همان طور که باکتری ها و ذرات ریز مواد خوراکی در بین دندان ها و لثه ها گیر می کنند، این مواد روی نایت گارد نیز تجمع خواهند داشت. از این رو بایستی محافظ های دندانی به صورت روزانه با استفاده از شوینده های مناسب و مسواک شستشو داده شوند. همچنین در مواقعی که از نایت گارد استفاده نمی شود، بهتر است داخل محلول پراکسید هیدروژن و آب قرار داده شود.

مقاله پیشنهادی:
مراقبت و شستشوی دندان های مصنوعی

مراجعه به پزشک
در مطالب بالا به معرفی انواع نایت گارد، کاربردها، مزایا و نحوه مراقبت از آن پرداخته شد. نایت گاردها در انواع نرم، دوگاه لمینتی و سخت هستند که می توانند مانع از عوارض دندان قروچه شبانه و آسیب دیدگی های تمرین های ورزشی شوند. کلینیک دندانپزشکی دکتر نسیم بروفه با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و استفاده از تجهیزات نوین دندانپزشکی، به تشخیص دقیق و درمان آسیب های مختلف دندان و لثه و همچنین انجام روش های زیبایی و ترمیمی می پردازد. شما می توانید برای تجویز نایت گارد از سوی دندانپزشک و تهیه آن به کلینیک دکتر بروفه مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *