پر کردن دندان با آمالگام

پر کردن دندان با آمالگام

پر کردن دندان با آمالگام

هنگام پوسیده شدن دندان، بخش های پوسیده شده را از دندان خارج می کنند و بخشی از دندان خالی باقی می ماند. برای پر کردن این بخش از مواد مختلفی استفاده می کنند. پر کردن دندان با آمالگام یکی از روش های ترمیم دندان محسوب می شود و به نوبت خود دارای مزایا و معایبی نیز است. آمالگام موادی است که اغلب با کامپوزیت مورد مقایسه قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم با بررسی نحوه پر کردن دندان با آمالگام و همچنین مزایا و معایب این روش ترمیمی بپردازیم. در صورت نیاز به آگاهی یافتن از تفاوت بین آمالگام و کامپوزیت، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ماده آمالگام چیست؟

یکی از موادی که برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار می گیرد، آمالگام نام دارد. سالیان درازی است که دندانپزشکان برای ترمیم دندان از آمالگام استفاده می کنند، از این رو مصرف این ماده در شاخه دندانپزشکی تاریخچه طولانی دارد. مواد و عناصر تشکیل دهنده آمالگام دندانی، جیوه مایع و آلیاژ پودری نقره، قلع و مس هستند. برخی از افراد آمالگام را به دلیل داشتن ترکیب جیوه، ماده ای سمی می دانند. باید گفت این باور اشتباه است و سمی بودن جیوه با مخلوط شدن آن با نقره و مس خنثی می شود. جیوه با ذرات پودری نقره، قلع و مس واکنش انجام می دهد و یک ماده سفت و بتونی شکل را پدید می آورد. ماده آمالگام توانایی پر کردن حجم نامنظمی از دندان را دارد و در مقایسه با دیگر مواد ترمیمی عمر طولانی تری خواهد داشت. این ماده در ابتدای ترمیم دندان، رنگ نقره ای دارد.

مقاله پیشنهادی:
اینله و آنله دندان چیست

پر کردن دندان با آمالگام

نحوه پر کردن دندان با آمالگام چگونه است؟

برای پر کردن دندان با آمالگام ابتدا از ماده بی حسی موضعی استفاده می کنند. دندانی که نیاز به ترمیم دارد، تحت بی حسی قرار گیرد؛ در غیر این صورت درد ناشی از آن باعث ناراحتی بیمار می شود. عاج دندان تراش داده شده و تمام پوسیدگی ها و ذرات ریز آن تخلیه می شود. بعد از آن دندان به صورت کامل شستشو و ضدعفونی می شود. ترکیات فلزی و جیوه آمالگام به صورت کپسول های کوچکی هستند. برای مخلوط شدن و خمیری شکل شدن ترکیبات داخل کپسول آمالگام از دستگاه مخصوص آمالگاماتور با دمای بسیار بالا استفاده می کنند. پس از آماده شدن خمیر آمالگام حدود 3 دقیقه فرصت خواهد بود تا حفره دندان با آن پوشانده شود. با گذشت بیشتر از 3 دقیقه، مواد آمالگام سخت و سفت می د و انعطاف کافی برای پر کردن دندان را نخواهد داشت. در انتهای ترمیم، پستی و بلندی های دندان با تراش دادن برطرف می شوند.

مزایای پر کردن دندان با آمالگام

هر یک از موادی که برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار می گیرند، دارای مزایایی هستند. پر کردن دندان با آمالگام نیز دارای فواید موثری در ترمیم و درمان دندان است. این مزایا باعث می شوند، دندانپزشکان در برخی موارد از آمالگام برای پر کردن و ترمیم دندان استفاده کنند. از جمله مزایای پر کردن دندان با آمالگام عبارتند از:
• از استحکام بالایی برخوردار است و عمل جویدن را راحت و آسان می کند.
• مواد آمالگام عمر مفید طولانی دارد و در بیشتر موارد عمر آن بالای 10 سال تخمین زده می شود.
• نسبت به دیگر مواد ترمیمی مورد استفاده در پر کردن دندان، دارای قیمت ارزان و مقرون به صرفه ای است.
• مراحل انجام پر کردن دندان با آمالگام سریع تر انجام می شود.
• برای گروه های سنی کودکان وبزرگسالان قابل استفاده است.
• کیفیت آن با گذشت زمان افزایش می یابد و احتمال پوسیدگی اطراف آن بسیار کم است.

مقاله پیشنهادی:
ونیز کامپوزیت دندان چیست

معایب پر کردن دندان با آمالگام

تمامی موادی که در ترمیم و پر کردن دندان استفاده می شوند، معایبی به همراه دارند. مقایسه میزان مزایا و معایب، انتخاب را برای دندانپزشکان و بیماران آسان تر می کند. در ادامه به بررسی معایب پر کردن دندان با آمالگام می پردازیم.

  • رنگ ماده آمالگام

ماده آمالگام نقره ای رنگ است و این رنگ در تضاد با رنگ طبیعی دندان است. از طرفی رنگ نقره ای با گذشت زمان تیره تر و مایل به خاکستری می شود. به همین دلیل برخی از بیماران تمایلی به استفاده از ماده آمالگام در ترمیم دندان های خود ندارند.

  • میزان تراش دندان

پس از قرار دادن ماده آمالگام روی دندان، برای همسان سازی ماده با دندان، نیاز به تراش بیشتری وجود دارد. از بین بردن پستی و بلندی دندان در این روش، با تراش بیشتری نسبت به دیگر روش ها انجام می شود.

پر کردن دندان با آمالگام

هزینه پر کردن دندان با آمالگام چقدر است؟

به طور قاطع نمی توان قیمت دقیقی برای پر کردن دندان با آمالگام بیان کرد. این قیمت به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. از جمله عوامل موثر در هزینه پر کردن دندان با آمالگام عبارتند از:
میزان پوسیدگی دندان و اندازه حفره ایجاد شده
موقعیت دندان
کیفیت تجهیزات استفاده شده در کلینیک دندانپزشکی
تجربه و مهارت دندانپزشک

مراجعه به پزشک
در این مقاله پیرامون روش پر کردن دندان با آمالگام مطالب مفیدی ارائه دادیم. از مزایای استفاده از آمالگام می توان به عمر طولانی، استحکام بالا و کم هزینه بودن آن اشاره داشت. اصلی ترین ایرادی که می توان به پر کردن دندان با استفاده از آمالگام داشت، رنگ تیره این مواد است. کلینیک دندانپزشکی دکتر نسیم بروفه با داشتن کادری مجرب و حرفه ای و استفاده از تجهیزات نوین دندانپزشکی، به تشخیص دقیق و درمان آسیب های مختلف دندان و لثه و همچنین انجام روش های زیبایی و ترمیمی می پردازد. شما می توانید برای پر کردن دندان با آمالگام به کلینیک دکتر بروفه مراجعه نمایید.

مقاله پیشنهادی:
جراحی دندان عقل

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *